Kiedy jeść zupy mocy WECO?

Och, kiedy tylko macie ochotę! Zupy stanowią nieodłączną część polskiego jadłospisu od niepamiętnych czasów. Zwyczajowo zjadamy je na obiad jako I danie, ale jeśli czujecie nieodpartą chęć by już za rana zanurzyć łyżkę w tej boskiej potrawie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Poniżej znajdziecie chronometr Waszego organizmu i wpływ zup kolagenowych na ciało o określonych porach.

Poranek:

6.00-9.00

Czy wiecie, że Azjaci na śniadanie nie zajadają się wcale kajzerkami z żółtym serem i nie popijają ich kawą? Co jedzą więc, by mieć siłę na cały dzień i jednocześnie zachować szczupłą sylwetkę? Bingo! Zupy! Nie zapychają, ale dzięki bogactwu składników odżywczych dostarczają energii niezbędnej do rozpoczęcia dnia. W okresie jesienno-zimowym rozgrzewają organizm, dzięki czemu wyjście na słotę lub śnieg nie wydaje się już takie straszne. Nawadniają nasz organizm po kilku godzinach, w trakcie których nie piliśmy przecież nic. Łagodnie przygotowują układ trawienny do cięższych zadań, jakimi są np. strawienie bogatego w białka i węglowodany II śniadania czy obiadu. O tej porze najintensywniej pracuje też Twój żołądek, co sprawi że całe bogactwo składników znajdujących się w zupie zostanie bezproblemowo strawione No i dodatkowo – oszczędzają czas. Wystarczy przelać wybraną zupę do garnka i po kilku minutach odżywcze i zdrowe śniadanie gotowe!

Południe:

11.00-13.00

Jest to pora, w której pierwsi śmiałkowie siadają do wczesnego obiadu. I doskonale! W tym bowiem momencie najaktywniejsze są śledziona i trzustka. To one wytwarzają enzymy wspomagające trawienie i uwalnianie energii na cały dzień. Dobre rozgrzanie śledziony w tym momencie dnia odpowiada za równomierną dystrybucję sił witalnych po całym Twoim organizmie. Dodatkowo jest to pora, w której nasze ciało i umysł są narażone na spadek wydajności spowodowane tym, że śniadanie zostało już dawno strawione i zauważalne zaczyna być zmniejszenie podaży substancji odżywczych. Aspekt tradycji ma również wielkie znaczenie! Jeśli przez wiele lat dzieciństwa w tym momencie dnia Twój opiekun stawiał przed Tobą przygotowany z miłością i dbałością posiłek, to kultywując ten zwyczaj w dorosłym życiu poczujesz się bezpiecznie i spokojnie.

Wieczór:

17.00-19.00

Powroty do domu po pracy są dla wielu z nas najlepszą częścią dnia. Można zmienić ubranie na wygodniejsze, zaparzyć ulubione zioła czy herbatę i wreszcie odpocząć od zgiełku codzienności. Najczęściej jest to też pora, kiedy wynagradzamy sobie ewentualną niemożność zjedzenia sycącego posiłku we wcześniejszych godzinach. Nie jest to niczym złym, jeśli zamiast odruchowo sięgać po chrupiące przekąski podgrzejemy sobie talerz pysznej i witalnej zupy kolagenowej! Nasz układ pokarmowy bardzo nam za to podziękuje, bo nie będzie zmuszony do trawienia dużej ilości białek i węglowodanów tuż przed snem. Każda porcja zupy WECO zawiera też potężną dawkę potasu, który reguluje gospodarkę wodną przygotowując organizm do postu wodnego (we śnie przecież nie pijemy!) oraz reguluje ciśnienie krwi i działa uspokajająco. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że dzięki niskiej kaloryczności w dużej objętości zupy pozwalają utrzymać uczucie sytości do momentu zaśnięcia, a jednocześnie nie powodują tycia.